6 zasad w dniu wylotu!

 

Dzień wylotu często bywa stresującym. Najważniejsze to być wypoczętym przed podróżą i długim lotem. Poznaj sześć zasad, które pozwolą Ci zachować spokój w dniu wylotu na upragnione wakacje lub wyjazd służbowy.

  1. Bądź spakowany wcześniej.

Pakowanie najlepiej zacząć kilka dni przed odlotem. Ostatniego dnia dopakuj już tylko najpotrzebniejsze produkty takie jak środki higieniczne czy sprzęt elektroniczny. Pamiętaj! sprzęt elektroniczny umieszczaj zawsze w torbie podręcznej, umieszczanie w bagażu rejestrowanym (tym, który nadajemy podczas odprawy i odbieramy po wylądowaniu) jest ryzykownym zabiegiem. Zdarza się, że czasami bagaż może nam zaginąć, lub się opóźnić dlatego warto sprzęt mieć cały czas przy sobie.

2. Nie przekraczaj limitu bagażu.

Wszystkie linie lotnicze określają limit bagażu, w którym musi zmieścić się Twój bagaż. Limit ten jest zależny od taryfy, w której kupisz bilet. Najczęściej w tradycyjnych liniach lotniczych jest to 1 sztuka bagażu rejestrowanego, która nie może przekraczać 23 kg. Jeżeli podróżujesz klasą biznes przysługuje Ci większy limit. (Zapoznaj się, z warunkami przewozu dostępnymi na stronie internetowej przewoźników). Przekroczenie maksymalnej wagi skutkuje dopłatą do biletu. Za każdy kg może to być nawet 20$ co daje blisko 80 zł. Czasami warto dokupić dodatkowy bagaż, jego koszt to zazwyczaj 100-150$.zdjecie_nowy_jork
Każdy pasażer uprawniony jest do wniesienia na pokład małego bagażu podręcznego (waga określona w warunkach przeowzu danej linii lotniczych) oraz torby z laptopem/aparatem fotograficznym i torebki osobistej.

3. Bądż na lotnisku kilka godzin wcześniej i sprawdź status lotu.

Lecąc w daleką podróż (np. loty transatlantyckie) możesz być na lotnisku już ok 3-4 godziny wcześniej. Jeżeli Twój lot trwa długo i obsługiwany jest przez duży samolot odprawa rozpoczyna się już na 2-3 godziny przed planowanym odlotem. Pamiętaj, że odprawa (tzw. check-in) zamykana jest mniej więcej godzinę przed odlotem. Wiele linii lotniczych oferuję odprawę online co znacznie skraca czas oczekiwania na lot. Jeżeli jednak zdecydujemy się odprawić przez internet a chcemy nadać bagaż musimy zjawić się na lotnisku wcześniej.
Tanie linie lotnicze praktykują odprawę tylko online, pozwala to na wysokie oszczędności oraz maksymalne skrócenie czasu potrzebnego do zajęcia się podróżnym przed odlotem. Przed wyjazdem na lotnisku, możesz sprawdzić jeszcze status lotu, aby uniknąć długiego oczekiwania na niewygodnych lotniskowych krzesełkach w przypadku opóźnienia lotu.

4. Płyny przekraczające 100ml umieść w bagażu rejestrowanym

Od zamachów we wrześniu 2011 w Nowym Jorku rygorystycznie podchodzi się do sprawy przewożenia płynów (tj. jedzenie, perfumy, itp). Pamiętaj, aby w bagażu podręcznym mieć płyny nie większe niż 100ml. Wszystkie produkty w tym np. woda będą konfiskowane na lotnisku przez służbę celną. Przewiezienie płynów w bagażu rejestrowanym pozwoli Ci na mniejszy stres. Bo nikt nie lubi jak grzebie mu się w bagażu i to jeszcze wtedy gdy wszyscy na to patrzą. ;- ) Gdy nie masz bagażu rejestrowanego Twoje płyny muszą być umieszczone w bagażu podręcznym i nie mogą przekraczać 100 ml

5. Sprawdź, czy zabrałeś/aś wszystkie dokumenty!

Warunkiem wpuszczenia na pokład samolotu jest okazanie biletu i dowodu tożsamości (dowód osobisty- w przypadku strefy Schengen, paszport- w przypadku lotów długodystansowych). Brak takiego dokumentu uniemożliwia podróż samolotem. Nie są również akceptowane inne dokumenty takie jak legitymacja studencka, czy książeczka ubezpieczeniowa ;- ) Pamiętaj, aby przed wylotem sprawdzić czy do kraju, którego wyjeżdzasz potrzebna jest wiza! Pierwsza weryfikacja wizy zawsze odbywa się w porcie lotniczym kraju, z którego wylatujesz!

6. Po odprawie udaj się na małe zakupy i od razu do gate’u

Po odprawie na lotnisku wchodzimy na strefę gdzie znajdują się gate’y i „duty free” Dostęp do strefy mają tylko osoby posiadające kartę pokładową i mają zaplanowany lot w danym dniu. Numer gate’u (czyli bramki, przez którą wchodzisz do samolotu podany jest na bilecie i/lub na tablicy odlotów umieszczonych w halach lotniska. Jeżeli masz chwilę czasu do odlotu, możesz pospacerować wśród sklepów bezcłowych, znajdziesz tam produkty bez podatku, zazwyczaj wszystkie produkty są tańsze. Zdecydowanie must have są perfumy i alkohol czasami tańsze o kilkadziesiąt procent niż w normalnych sklepach. Po zakupach wystarczy udać się pod bramkę juz 30 min przed odlotem, spokojnie zasiąść w fotelu i podziwiać świat z lotu ptaka.

Miłego lotu ;- )!

Dodaj komentarz