Tajlandia- informacje praktyczne- planowanie

Do tej pory nie zamieszczałem informacji praktycznych w osobnych postach. Czas to zmienić. Informowałem Was w postach o przykładowych cenach czy np. o tym jak zdobyć upragnioną wizę. Skrupulatnie pojawiać się będą posty z informacjami jak podróżować, co ze sobą zabrać, gdzie nocować i czy warto w ogóle się stresować przygotowywaniem do podróży ;- )

Tajlandia, kraj bardzo rozwinięty turystycznie na początek kilka informacji praktycznych:

Wiza…

Wizy do Tajlandii zostały zniesione, a więc nie trzeba odwiedzać Ambasady. W samolocie najprawdopodobniej otrzymamy formularz, który musimy czytelnie wypełnić, podaje się w nim podstawowe dane, średnią wysokość zarobków, oraz miejsce gdzie będziemy nocować. Formularz wręcza się celnikowi, który czeka w okienku na lotnisku. Oczywiście może zapytać Cię i zweryfikować czy dane, które zostały podane są prawidłowe.

Kiedy jechać?

No właśnie… Pora deszczowa rozpoczyna się zwykle na przełomie maja i czerwca, a trwa do połowy października. Słoneczna Tajlandia jest okresie gdy w Europie sypie śnieg i zaczyna się wczesna Wiosna, czyli od listopada do kwietnia.
Jednak nie ma co demonizować, w porze deszczowej też nie trzeba się nudzić.  Przed planowaniem podróży pamiętajcie jednak, że w porze deszczowej niekiedy leje zbyt obficie, co skutkuje zamknięciem kurortów, a baza turystyczna zamiera.
Najgorzej jest na Andamanach.
Pora sucha niesie za sobą masę plusów, jednak wysokie temperatury i tak zwana „patelnia” może nieźle dać w kość, szczególnie podczas zwiedzania zabytków.

Jaką linię lotniczą wybrać?

Z racji tej, że nie jestem fanem podróży charterowych wybrałem tradycyjną linię lotniczą. Czartery mają ograniczone możliwości, często na pokładzie dodatkowo płacimy za posiłek i napoje kolorowe. Dostępna za darmo jest tylko woda.
Do Tajlandii lata wiele lini lotniczych. Z Polski najczęściej leci się przez Ukrainę lub Dohę. W przypadku Ukrainy to Ukrainian Airlines, ja leciałem Qatar Airways- jedne z najlepszych lini lotniczych na świecie, da się to również zauważyć po jakości obsługi. Na pokładzie samolotu bogata oferta. Napoje i jedzenie za darmo, bezpłatny jest też alkohol, co powoli staje się rzadkością. Otrzymamy również kosmetyczkę, w której jest szczoteczka do zębów, skarpetki czy stopery.
Samoloty wyposażone są również w wifi.

Lotniska/dojazd/taxi/Shuttle BUS

Lotniska w Bangkoku (regionalne i międzynarodowe) są nowoczesnymi, bardzo dobrze oznaczonymi punktami. Dojazd do nich jest prosty. Polecam korzystać z taksówek z napisem „TAXI METER” oznacza to, że taksówka jedzie zgodnie z taryfą określoną przez Rząd. Czyli nawet jeśli kierowca wydłuży swoją trasę o 1 km to nie zapłacimy ceny z kosmosu. A takie pojawiają się często u Riksiarzy… Pamiętać trzeba o zwróceniu uwagi czy włączony został taksometr! Jeżeli nie grzecznie trzeba o to poprosić. Kierowca (jeżeli uprzejmy) zapyta się czy jechać drogą płatną, czyli autostradą, czy nie. Dopłata za autostradę to ok 100Batów. (12zł), płacimy albo od razu przy bramce albo kierowca dolicza na koniec trasy do rachunku. Dojazd trzeba zaplanować stosunkowo wcześnie, ponieważ na tajskich drogach często tworzą się korki.

Pomiędzy międzynarodowym lotniskiem a regionalnym za darmo można skorzystać z shuttle BUS’a. Trzeba posiadać na dany dzień bilet na podróż samolotem po Tajlandii. Podczas pobytu skorzystałem z biletu wykupionego w AirAsia do Krabi. Bez problemu otrzymaliśmy pieczątke i możliwość przejechania ok 40 km za darmo na sam terminal.

Internet

Internet dostępny jest w większych restauracjach i kawiarniach. Często zabezpieczony hasłem, o które trzeba się zapytać obsługi. W hotelach internet jest albo darmowy albo ograniczony. (należy zwracać uwagę przy rezerwacji) Mieszkałem w 4 gwiazdkowych Hotelu w Bangkoku, miałem możliwość skorzystania z 1h internetu dziennie. Oczywiście dokupiłem nielimitowany internet za cenę ok 50 zł za cały pobyt. Na lotnisku jest darmowy internet.

 

Dodaj komentarz